Navalnıya görə işdən çıxarıldı
24 aprel 2024 11:47 (UTC +04:00)
Şəfaət Kilsəsində xidmət edən keşiş Dmitri Safronov üç il müddətinə xidmətdən kənarlaşdırılıb. Moskva və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirilin imzaladığı fərmanın mətni Moskva yeparxiyasının saytında dərc olunub.
Lent.az Rusiya mediasına istinadla bildirir ki, əmrə əsasən Dmitri Safronov xeyir-dua vermək, cübbə və keşiş xaçı taxmaq hüququndan məhrumdur. O, üç il müddətinə Novye Vorotnikidəki Böyük Müqəddəs Pimen kilsəsinə göndəriləcək, burada məzmun oxuyucu vəzifələrini və rektorun göstərişlərini yerinə yetirəcək.
“Müddətin sonunda, itaət yerindən rəy əsasında, onun sonrakı kahinlik xidmətinin mümkünlüyü barədə qərar veriləcək”, - fərmanda deyilir.
Dmitri Safronovun xidmətdən uzaqlaşdırılmasının səbəbləri açıqlanmayıb. Daha əvvəl bildirilib ki, din xadimi müxalif siyasətçi Aleksey Navalnının ölümündən sonra 40 gün ərzində Borisov qəbiristanlığında anım mərasimi keçirib.