Avropa çempionatı: Qonşular qalib gəlir, Azərbaycan isə...
09 oktyabr 2010 13:06 (UTC +04:00)

Avropa çempionatı: Qonşular qalib gəlir, Azərbaycan isə...

Lent.az-ın məlumatına görə, oktyabrın 8-də baş tutan 21 qarşılaşmada bir sıra gözlənilməz nəticələr qeydə alınıb.

Azərbaycan millisi Avstriyaya 0:3 hesabı ilə uduzsa da, qonşu Rusiya, Gürcüstan və Ermənistan yığmaları qələbə qazanıb. Rusiya İrlandiyanı səfərdə 3:2, Gürcüstan öz meydançasında Maltanı 1:0, Ermənistan isə 2010-cu il dünya çempionatının iştirakçısı Slovakiyanı 3:1 hesabı ilə yenib.


Postsovet məkanındakı digər ölkələrdən Estoniya da dünya çempionatının digər iştirakçısı Serbiyaya səfərdə eyni hesabla qalib gəlib. Belarus səfərdə Lüksemburqla heç-heçə etdiyi halda, Qazaxıstan Belçikaya 0:2, Moldova – Hollandiyaya 0:1, Latviya – Yunanıstana 0:1, Litva isə İspaniyaya 1:3 hesabı ilə uduzub.

A qrupu

Qazaxıstan – Belçika – 0:2

Marvin Oqunjimi, 52; 70


Almaniya – Türkiyə - 3:0
Miroslav Kloze, 42; 87. Məsut Özil, 79

Avstriya – AZƏRBAYCAN – 3:0

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

Almaniya

3

3

0

0

10-1

9

2.

Avstriya

2

2

0

0

 5-0

6

3.

Türkiyə

3

2

0

1

 6-5

6

4.

Belçika

3

1

0

2

 4-4

3

5.

Qazaxıstan

3

0

0

3

 0-7

0

6.

Azərbaycan

2

0

0

2

 1-9

0


12 oktyabr: Qazaxıstan – Almaniya, AZƏRBAYCAN – Türkiyə, Belçika – Avstriya.


B qrupu

Ermənistan – Slovakiya – 3:1

Yura Movsisyan 23. Gevorq Qazaryan, 50. Henrik Mxitaryan, 89 – Vladimir Vayss, 37

Andorra – Makedoniya – 0:2
İlço Naumoski, 42. Vançe Şikov, 60

İrlandiya – Rusiya – 2:3
Robbi Kin, 72-penalti ilə. Şeyn Lonq, 78 – Aleksandr Kerjakov, 11. Alan Dzaqoyev, 29. Roman Şirokov, 50

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

İrlandiya

3

2

0

1

6-4

6

2.

Rusiya

3

2

0

1

5-3

6

3.

Slovakiya

3

2

0

1

3-3

6

4.

Ermənistan

3

1

1

1

5-4

4

5.

Makedoniya

3

1

1

1

4-3

4

6.

Andorra

3

0

0

3

1-7

0


12 oktyabr: Makedoniya – Rusiya, Slovakiya – İrlandiya, Ermənistan – Andorra.



C qrupu

Serbiya – Estoniya – 1:3

Nikola Jigiç, 60 – Tarmo Kink, 63. Konstantin Vasilyev, 73. Aleksandar Lukoviç, 90-öz qapısına

Şimali İrlandiya – İtaliya – 0:0

Sloveniya – Farer adaları – 5:1

Tim Matavj, 25; 36; 65. Milivoe Novakoviç, 72. Zlatko Dediç, 84 – Kristian Mouritsen, 90

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

İtaliya

3

2

1

0

7-1

7

2.

Estoniya

3

2

0

1

6-4

6

3.

Sloveniya

3

1

1

1

6-3

4

4.

Serbiya

3

1

1

1

5-4

4

5.

Ş. İrlandiya

2

1

1

0

1-0

4

6.

Farer adaları

4

0

0

4

2-15

0


12 oktyabr: İtaliya – Serbiya, Estoniya – Sloveniya, Farer adaları – Şimali İrlandiya.

D qrupu

Lüksemburq – Belarus – 0:0

Qırmızı vərəqə: Sergey Kornilenko, 69 (Belarus)

Albaniya – Bosniya və Herseqovina – 1:1
Klodian Duro, 45+2 – Vedad İbişeviç, 21

9 oktyabr

00:00. Fransa – Rumıniya

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

Albaniya

3

1

2

0

3-2

5

2.

Belarus

3

1

2

0

1-0

5

3.

Bosniya və H.

3

1

1

1

4-3

4

4.

Fransa

2

1

0

1

2-1

3

5.

Rumıniya

2

0

2

0

1-1

2

6.

Lüksemburq

3

0

1

2

0-4

1


12 oktyabr: Belarus – Albaniya, Fransa – Lüksemburq.

E qrupu

Macarıstan – San-Marino – 8:0

Gergey Rudolf, 11; 25. Adam Şalay, 18; 27; 48. Vladimir Koman, 60. Balaş Cucak, 89. Zoltan Gera, 90-penalti ilə
Qırmızı vərəqə: Karlo Valentini, 90 (Andorra)

Moldova – Hollandiya – 0:1
Klas-Yan Huntelar, 37

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

Hollandiya

3

3

0

0

8-1

9

2.

İsveç

2

2

0

0

8-0

6

3.

Macarıstan

3

2

0

1

10-3

6

4.

Moldova

3

1

0

2

3-3

3

5.

Finlandiya

2

0

0

2

1-4

0

6.

San-Marino

3

0

0

3

0-19

0


12 oktyabr: Hollandiya – İsveç, Finlandiya – Macarıstan, San-Marino – Moldova

F qrupu

Gürcüstan – Malta – 1:0

David Siradze, 90+1

Yunanıstan – Latviya – 1:0
Vassilios Torossidis, 58

9 oktyabr

00:05. İsrail – Xorvatiya


S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

Yunanıstan

3

1

2

0

2-1

5

2.

Gürcüstan

3

1

2

0

2-1

5

3.

Xorvatiya

2

1

1

0

3-0

4

4.

İsrail

2

1

1

0

3-1

4

5.

Latviya

3

1

0

2

2-4

3

6.

Malta

3

0

0

3

1-6

0


12 oktyabr: Yunanıstan – İsrail, Latviya - Gürcüstan

G qrupu

Çernoqoriya – İsveçrə - 1:0

Mirko Vuçiniç, 67

Uels – Bolqarıstan – 0:1
İvelin Popov, 48
Qırmızı vərəqə: Kris Qanter, 90+5 (Uels)

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

Çernoqoriya

3

3

0

0

3-0

9

2.

İngiltərə

2

2

0

0

7-1

6

3.

Bolqarıstan

3

1

0

2

1-5

3

4.

Uels

2

0

0

2

0-2

0

5.

İsveçrə

2

0

0

2

1-4

0


12 oktyabr: İngiltərə - Çernoqoriya, İsveçrə - Uels

H qrupu

Kipr – Norveç – 1:2

Yannis Okkas, 58 – Yon Arne Riise, 2. Con Karyu, 42

Portuqaliya – Danimarka – 3:1
Luiş Nani, 29; 31. Kriştianu Ronaldu, 85 – Rikardu Karvalyu, 79-öz qapısına

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

Norveç

3

3

0

0

5-2

9

2.

Portuqaliya

3

1

1

1

7-6

4

3.

Danimarka

2

1

0

1

2-3

3

4.

Kipr

2

0

1

1

5-6

1

5.

İslandiya

2

0

0

2

1-3

0


12 oktyabr: islandiya – Portuqaliya, Danimarka – Kipr

İ qrupu

Çexiya – Şotlandiya – 1:0

İspaniya – Litva – 3:1

Fernando Lyorente, 47; 56. David Silva, 79 – Darvidas Şernas, 54

S

Komandalar

O

Q

H

M

T

X

1.

İspaniya

2

2

0

0

7-1

6

2.

Şotlandiya

3

1

1

1

2-2

4

3.

Litva

3

1

1

1

2-3

4

4.

Çexiya

2

1

0

1

1-1

3

5.

Lixtenşteyn

2

0

0

2

1-6

0


12 oktyabr: Şotlandiya – İspaniya, Lixtenşteyn – Çexiya.
# 1169

Oxşar yazılar