Yazda nə etmək lazımdır ki, yanacaq sərfiyyatı  artmasın?
28 mart 2025 15:02 (UTC +04:00)
Yazda nə etmək lazımdır ki, yanacaq sərfiyyatı artmasın?
Yaz aylarında avtomobilin qış təkərlərini yay təkərləri ilə dəyişməklə iş bitmir. Mütəxəssislər şin dəyişdirməklə yanaşı təkərlərin kamberini və barmaqlarını yoxlamağı məsləhət görürlər.
Lent.az xəbər verir ki, avtomobil istehsalçıları adətən istismar təlimatlarında 10.000-15.000 km-dən sonra təkər balansını tövsiyə edirlər. Bir mövsümdə daha az sürsəniz, aşağıdakı hallar istisna olmaqla, balansa ehtiyacınız yoxdur:
Sonuncu balanslaşdırmadan sonra təkər yüksək sürətlə dərin bir çuxura düşərsə; əsmələri hiss etməyə başlamısınızsa; təkərlərdə balanssızlığı hiss etməyəcək təcrübəsiz sürücüsünüzsə; qəzadan və ya ciddi asma təmirindən sonra.
Əgər avtomobil mövsümdə 15.000 kilometrdən çox yol qət edirsə, onda təkərləri balanslaşdırmaq lazımdır.
Mütəxəssislər niyə yazda şin dəyişdirilməsi ilə paralel olaraq təkərlərin barmaqlarını yoxlamağı məsləhət görürlər? Söhbət, əlbəttə ki, qış və yay təkər dəsti olanlardan gedir.
Məsələ burasındadır ki, təkərlər tənzimlənməsə, idarəetmədə mütləq problemlər yaranacaq, avtomobil yan tərəfə sürə bilər, dönərkən manevr etmək çətinləşəcək, əyləci və qazı tez-tez basmalı olacaqsınız. Və bu, yanacaq sərfiyyatının artmasına səbəb olur.
Tənzimlənməmiş balans daha ciddi problemə səbəb ola bilər. Məsələn, mühərrikin ömrünü azaldır. Fakt budur ki, tənzimlənməmiş kamber enişi asma yükünü artırır. Yəni qovşaqların və aqreqatların resursu kiçilir.
Təkərləri balanslaşdırdıqdan sonra avtomobil dayanıqlı olur, müxtəlif səthlərə malik yolda asanlıqla manevr edir. Sürücünün və sərnişinlərin təhlükəsizlik səviyyəsi yüksəlir, təkərlər gec köhnəlir, bütün asma elementlərinin istismar müddəti uzadılır, yanacaq sərfiyyatı xeyli azalır.
Yanacaq sərfiyyatını azaltmağın başqa üsulları da var.