"Kontakt Home"  gömrük qaydalarını pozdu - MƏHKƏMƏ
17 iyul 2021 11:54 (UTC +04:00)
"Kontakt Home" gömrük qaydalarını pozdu - MƏHKƏMƏ
“ABC-Telecom” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə (Kontakt Home mağazalar şəbəkəsi) cərimə yazılıb.
Lent.az-ın məlumatına görə, “Kontakt Home”un gömrük qaydalarının pozduğu bildirilir. Mağazalar şəbəkəsi barəsində İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 482.2-ci (Azərbaycan Respublikasının gömrük sərhədindən keçirilən malların və nəqliyyat vasitələrinin düzgün bəyan edilməməsinə görə, yəni gömrük bəyannaməsində, təkrar ixrac bildirişində, qısa idxal (ixrac) bəyannaməsində, sadələşdirilmiş bəyannamədə, gömrük rəsmiləşdirilməsinə dair ərizədə və gömrük orqanlarının Azərbaycan Respublikasının Gömrük Məcəlləsinə uyğun olaraq tələb etdiyi digər sənədlərdə və məlumatlarda Azərbaycan Respublikasının gömrük sərhədindən keçirilən malları və nəqliyyat vasitələrini gömrük ödənişlərindən, habelə qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş qadağan və məhdudiyyətlərdən azad etməyə, yaxud gömrük ödənişlərinin məbləğini azaltmağa əsas verən, malların və nəqliyyat vasitələrinin gömrük proseduru, miqdarı, sayı, gömrük dəyəri, mənşə ölkəsi barədə və ya digər düzgün olmayan məlumatların göstərilməsinə görə, bu az miqdarda olduqda) maddəsi ilə protokol tərtib olunub.
Tərtib olunan protokol baxılması üçün Binəqədi rayon Məhkəməsinə göndərilib.
İş hakim Mahirə Kərimovanın icraatına verilib.
Sözügedən maddə əsasında inzibati xətanın bilavasitə obyekti olan mallar və nəqliyyat vasitələrinin dəyərinin otuz faizindən yüz faizinədək məbləğdə cərimə edilir.