Bu ölkələrdə yaşayanlar Azərbaycana gələ biləcəklər -  SİYAHI
22 iyun 2021 11:08 (UTC +04:00)
Bu ölkələrdə yaşayanlar Azərbaycana gələ biləcəklər - SİYAHI
Rusiya, Türkiyə, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı, Macarıstan, İsrail, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn Krallığı və Qətər Krallığında daimi yaşayan digər ölkə vətəndaşlarının hava nəqliyyatı vasitəsilə Azərbaycana giriş-çıxışına icazə verilib.
Lent.az məlumat verir ki, Nazirlər Kabineti bununla bağlı “Xüsusi karantin rejiminin müddətinin uzadılması və bəzi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılması ilə bağlı tədbirlər barədə” qərarında müvafiq dəyişiklik edib.
Qüvvədə olan qərara əsasən, Rusiya və Türkiyə vətəndaşlarına və həmin ölkələrdə daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslərə 2021-ci il iyunun 10-dan etibarən, Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı, Macarıstan, İsrail, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn Krallığı və Qətər Krallığının vətəndaşlarının və həmin ölkələrdə daimi yaşayan vətəndaşlığı olmayan şəxslərin 2021-ci il iyunun 21-dən hava nəqliyyatı vasitəsilə Azərbaycan Respublikasına giriş-çıxışına icazə verilmişdi.
Qeyd edək ki, həmin ölkələrin vətəndaşlarına və həmin ölkələrdə daimi yaşayan digər ölkə vətəndaşlarına, habelə, vətəndaşlığı olmayan şəxslərə aşağıdakı şərtlər əsasında Azərbaycana giriş-çıxışına icazə verilir:
– yaşı 18-dən yuxarı olan şəxslərə münasibətdə – yalnız COVID-19 pasportu (COVID-19-a qarşı tam peyvənd olunmasını və ya COVID-19-dan sağalaraq immunitetə malik olmasını təsdiq edən sənəd) və uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq edən sənəd əsasında;
– 1–18 yaş arasında olan şəxslərə münasibətdə – yalnız uçuşdan əvvəl 72 saat ərzində verilmiş COVID-19-a dair PCR testinin neqativ nəticəsini təsdiq sənəd əsasında.
Bu şəxslər Azərbaycanı tərk edərkən onlardan COVID-19-a dair PCR testi tələb olunmayacaq.